Laureáti

Laureát

Viera Kozárová

za obnovu historického kaštieľa Coburgovcov na Gemeri

Koordinátorka projektu obnovy kaštieľa, dlhoročná pracovníčka s komunitou a dobrovoľníčka. Záchrana a celková obnova historickej pamiatky kaštieľa Coburgovcov v Jelšave je v čase búrania mnohých technických pamiatok neoceniteľná. Navyše v regióne, ktorý je často označovaný za hladovú dolinu. Vďaka jedinečnému prístupu zaujala aj OZ Čierne diery, ktoré v objekte vytvorili mikrohotel a za inovatívny prístup získali Cenu za architektúru. Vďaka tomuto projektu sa vracia život do zatracovaného regiónu, ktorý všetci doteraz opúšťali.

Finalisti

Ľubica Piesecká

za vedenie Infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice v Nitre

Dlhoročná doktorka a zakladateľka infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice v Nitre. Dosiahla významný prínos nielen v čase pandémie COVID-19, počas ktorej neváhala obetovať svoj čas, aby pomáhala pacientom s ochorením vo vážnom zdravotnom stave. Okrem klasickej odbornej pomoci bolo potrebné poskytovať aj pomoc ľudskú. Sama prekonala ťažkú formu tohto ochorenia, vďaka čomu sa vedela vcítiť do situácie, ktorú pacienti prežívali. Dlhodobým cieľom prednostky je zabezpečiť infekčnú kliniku modernými technológiami, ktoré zvyšujú mieru prežitia pacientov.

Petra Toth

za projekt Po stopách koreňov Pop-artu

Šperkárka a dizajnérka, ktorá sa snaží zachovať slovenskú kultúru a prezentovať ju v súčasnej modernej spoločnosti. Podporuje ľudovú históriu obnovením neexistujúceho kroja z Mikovej na pozadí silného príbehu silnej ženy, Júlie Warholovej, matke Andyho Warhola. Vytvorenie dokumentárneho filmu o jeho matke, rodenej Mikovčanke, propagácia obce Miková, z ktorej pochádzali jeho rodičia a Rusíni, pomôže rozvoju najmenej rozvinutých okresov v Prešovskom kraji.

2024 © Samosprávne kraje Slovenska | Ochrana osobných údajov

crossmenu